FizyoFit Çukurambar Ankara

“Hayatınıza hareket katın” sloganı ile yola çıkan FizyoFit, kişiye özel programlar ile farkını ortaya koymayı hedeflemektedir. Her birey, kendine özel kas yapısına, postüre, kişisel değişikliklere ve vücut yapısına sahip olduğu için özel olarak değerlendirilmesi gerekir. Ve bu değerlendirmelerin doğrultusunda özel programlar hazırlanmalıdır. Bu şekilde bireyler herhangi bir sorun yaşamadan doğru ve düzenli spor hayatına ulaşabilir.

Amacımız; kişilerin yaşam kalitelerini artırıp, daha sağlıklı bir yaşama ulaşmalarını sağlamaktır. Alanında uzman fizyoterapist kadrosuyla FizyoFit Ankara’da ağrılarınızdan kurtulabilir, çeşitli tekniklerle egzersizlerin kalitesini arttırabilirsiniz.

Her 10 kişiden 8’ i, yaşamının bir döneminde, iskelet ve kas sistemi sorununun etkisi altında kalıyor. Omurganın düzgün kullanılmadığı, vücut dengesinin bozuk olduğu: duruş bozuklukları, yanlış oturuş pozisyonlarında uzun süre kalınması yada bu pozisyonlarda sürekli olarak tekrarlanan hareketler; kaslarda gerilme, yorgunluk ve stres, ağrılı kas spazmlarına yol açıyor. Sonucunda kişilerde sırt ve boyun ağrıları şikâyetleri ortaya çıkıyor. Rehabilitasyon, vücudun kaybettiği yada eksik fonksiyonların yeniden kazandırılması olarak tanımlanabilir. Rehabilitasyonda, hastalık ya da yaralanma sonucu vücut işlevlerinden bir kısmını kaybetmiş olan kişinin, mevcut kapasitesini en iyi şekilde kullanarak, vücut işlevlerini en üst düzeyde yapabilir hale getirilmesi amaçlanır. Pilates metodunu diğer egzersiz yöntemlerinden ayıran en önemli faktör rehabilite alandaki efektifliğidir. Pilates egzersizlerinde vücuttaki hangi kas grubunu çalıştırırsanız çalıştırın, önemli olan omurganın çevresindeki kasları o egzersiz esnasında eşit ve dengeli çalıştırmayı birinci kural olarak görmesidir. Gövde kaslarını güçlendirme üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Dolayısı ile omurga ve etrafı dengeli bir şekilde güçlenmektedir.

Gövde önü (karın) ve arkası (sırt kasları) dengeli çalışmalarla kasların eşit bir şekilde çalışarak dağılması ile duruş bozukluğu düzelmekte sağlıklı bir anatomiye kavuşarak ağrılardan ve sakatlanmalardan bizi korumaktadır.

Stüdyolarımızda, özellikle omurga sağlığı üzerine egzersizler verilmekte olup: sağlıklı bir omurgaya sahip olmak için gerekli olan mobilizasyon ve omurga güçlenmesi üzerine önem verilmektedir. Tüm eğitmenlerimiz omurga üzerinde meydana gelen dejenerasyonlar üzerine tam donanımlı olarak eğitimli ve bu problemlerin giderilmesi konusunda yüksek tecrübeye sahiptir. Pilates duruş bozukluklarının tedavisinde, esneklik kazanmada ve denge gelişiminde, sakatlık rehabilitasyonunda etkili olarak kullanılabilmektedir.

FizyoFit eğitmenleri olarak, omurga ve eklem mobilizasyon ve stabilizasyon çalışmalarıyla günlük yasam kalitenizi arttıracak ve daha konforlu bir gündelik yasam sürmenizi sağlayacak çalışmalarla hizmetinizdeyiz.

Joseph Pilates’in “kontroloji” adını verdiği metodu, zihin ve beden bütünlüğü öngören denge, nefes ve hareket sistemlerinin bir sentezidir. Eklem ve kemikleri hayat boyu korumak için kas güçlendiren, esneten ve özellikle içsel karın kaslarının kuvvetlendirilmesi esasına dayanan bir sistemdir. Pilates, vücudun her bölümünü çalıştırmaya yönelik farklı aktivitelere uygun egzersizler içerir. 20.yüzyılın başlarında ortaya çıkan pilates, kendi döneminin ilerisinde bir sistemdi ve 21. yüzyılın modern insanları tarafından büyük ilgi gördü. A.B.D’de günümüzde yaklaşık 10 milyon kişi pilates yapmakta ve bu sayı her geçen sene daha da artmaktadır.

Joseph Pilates, egzersizlerini şöyle tanımlamıştır: “Sadece 3 seansta farkı hissedecek, 10 seansta farkı görecek ve 20 seansta tamamen farklı bir vücuda sahip olacaksınız.

Pilates’in Faydaları Nelerdir?

  • Kronik ağrılarınızdan kurtulmanızı sağlar.
  • Zayıf olan kaslarınızı kuvvetlendirip, kısa olan kaslarınızı esneterek duruş bozukluklarınızı düzeltip vücut duruşunu destekler.
  • Vücut imajınızı düzeltip sıkılaşmanızı sağlar.
  • Kendine güveni geliştirir
  • Metabolizmanızı hızlandırıp daha kolay kilo vermenizi sağlar.
  • Sıkı ve kuvvetli karın kasları sağlar.
  • Sakatlanma riskini azaltır, Konsantrasyon gücünü arttırır

Gebelik, kadının fiziksel, hormonal ve psikolojik açıdan birçok değişikliklerin yaşandığı uzun bir süreçtir. Gebelikte salgılanan bazı hormonlar ve büyüyen bebeğin ağırlığı, annenin kas ve iskelet sisteminde bir takım değişikliklere sebep olur. Annede bel ve sırt ağrıları görülebilir, bağ dokusu gevşer, eklemler kolay yaralanabilir, özellikle el ve ayak bileklerinde oluşan ödem, karpal tünel ve tarsal tünel sendromuna neden olabilir. Hamilelik boyunca bebeğin ağırlığının yaptığı bası ve yerçekiminin etkisiyle pelvis tabanı yaklaşık 2.5 cm aşağıya çöker.Pelvik taban kaslarındaki bu sarkma anne adayına yaşam kalitesini düşüren daha birçok sıkıntı yaşatabilir.

Kısacası güçlü pelvik taban kasları, doğum sırasında ve sonrasında anne adayları için büyük önem taşır.

Pilateste bu kasları kuvvetlendirmek için yapılacak en doğru ve güvenli egzersizleri içerir.

Hamilelikte omurgaya binen yükün artması, omurga ve ona bağlı kaslarda gerilimler oluşmasına yol açar. Hamile masajı özellikle boyun, baş ve sırt bölgesinde oluşan gerginliklerin giderilmesinde etkilidir. Pelvik bölge üzerinde uygulanan hafif dokunuşlar doğuma yaklaşırken bedeninizin ihtiyaç duyduğu esnekliği kazanmanıza yardımcı olur. Dolaşım bozuklarının sebep olduğu siyatik, ödem ağrıları ve krampların giderilmesi, ve bedenin canlandırılmasını içermektedir.Çok yumuşak ve ritmik dokunuşlarla uygulanan Hamile Masajı, hamileliş sırasında oluşan gerginlik, stres ve psikolojik sıkıntılarınızdan da kurtulmanızı sağlar. Şişmelerinn verdiği rahatsızlık yorgunluğa, fiziksel ve duygusal açıdan sıkıntıya yol açar. Yavaş hareketlerle uygulana hamile masajı vücudu gevşetip rahatlatır.

Manuel terapi, omurga ve eklemlerdeki kısıtlılıkları ve bunlardan kaynaklanabilen ağrıları bir takım özel manevra ve egzersizlerle gidererek beden mekaniğini korumaktır.

El ile yapılan tedavi anlamına gelen manuel terapinin temel amacı kişide var olan problemlerin sebeplerini bulmak ve ortadan kaldırmaktır. Manuel terapi’nin etkin ve güvenli uygulanması için, lokomotor sistemin anatomik, biyomekanik ve nörofizyolojik olarak detaylı değerlendirilmesi gerekir.

Omurga ve ekstremite eklemlerindeki ağrı ve fonksiyon bozukluklarının tedavisinde uygulanan manuel terapi sırasında; manipulasyonlar, mobilizasyonlar, özel germe teknikleri, postizometrik relaksasyon teknikleri, klinik bantlama teknikleri ve osteopatik yaklaşımlar gibi yöntemler kullanılır.

Manuel terapinin klasik fizyoterapiden en önemli farkı; semptomlara yönelik değil, iyileşme ve doku tamirine yönelik, geri dönüşsüz, mükemmel ya da çok iyi sonuçlara ulaşılması amaçlanır.

Hücrelerimiz bir sıvı ortamında bulunmaktadır. Hücrelerin içinde bulunduğu bu sıvıya lenf sıvısı adı verilir. Bu sıvının vücuttaki miktarını dengeleyen sisteme lenfatik sistem adı verilir.

Lenf sıvısının vücuttaki dolaşımını lenf kanalları sağlamaktadır. Lenfatik sistemde, kan dolaşım sisteminde olduğu gibi, dolaşımı kolaylaştıracak kalp ve atardamar benzeri bir mekanizma yoktur. Bunun yerine, lenf sıvısının, lenf kanalları üzerindeki dolaşımı kas hareketleri (günlük yaşantımızdaki hareketlilik) ile sağlanır.

Eğer vücutta biriken lenf sıvısı miktarı, lenfatik sistemimizin taşıyabileceğinden fazla olursa Lenfödem oluşur. Halk arasında bu hastalığa Fil Hastalığı adı verilir.

Kızılırmak Mah. 1443 Cad. No:9/A Ankara Tic. Merk. Altı Çukurambar/Ankara

0312 285 10 35

Harita

0312 285 10 35